Haber

Gaziantep’in atıkları sokak hayvanları için mamaya dönüştürülüyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kentteki atık yiyecekleri toplayarak sokak hayvanları için kuru mamaya dönüştürüyor.

Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçeleri Daire Başkanlığı, sokak hayvanlarının beslenme sorununu çözmek için çalışma başlattı.

Bu kapsamda Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi’nde soğuk hava deposu ve gıda üretim tesisi kurularak hastaneler, üniversiteler, okullar, yemekhaneler ile kurum ve kuruluşlardan toplanan gıda artıkları makinelerde işlenerek gıdaya dönüştürülüyor. Belediye çalışanları günlük üretilen yaklaşık bir ton kuru mamayı şehrin farklı noktalarında bulunan barınaklara ve gıda noktalarına bırakıyor.

Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsözler, gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm canlıları korumaya çalıştıklarını söyledi.

Sokak hayvanlarından da sorumlu olduklarını ve sokak hayvanlarının günlük beslenme ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını ifade eden Özsözer, “Üniversite, hastane ve okullardan mama artıklarını toplayıp bakım merkezimizde mikser makinelerinden geçiriyoruz. doğrayarak pres makinelerinden geçiriyoruz.” söz konusu.

Özsözler, yiyecekleri kurutup havalandırdıktan sonra poşetlerde muhafaza ettiklerini söyledi.

Besinlerin protein değerlerinin oldukça yüksek olduğuna işaret eden Özsoyler, şöyle devam etti:

“Hayvanlar yemeklerimizi severek yiyorlar çünkü her türlü mineral ve vitamini içeriyor. Burada hem israfı önlüyoruz hem de tüm canlılara destek oluyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin 780 ilçesi ve 9 ilçesi var ve biz bu alanlarda sokak hayvanlarına hizmet veriyoruz. günlük bin ton mama ve 4 bin civarında sokak hayvanı. Hayvanı besliyoruz ve günlük olarak yapıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu