Haber

Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu Fırat Arslan: Erzurum’daki Kamp İmkanları Çok İyi

Ekim ayında Almanya’da düzenlenen Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonası’nda Bosnalı rakibini yenerek altın kemer kazanan Türk boksör Fırat Arslan, Erzurum’daki kamp tesislerinin oldukça iyi olduğunu söyledi.

21 Ekim’de Almanya’da düzenlenen şampiyonada Bosnalı rakibi Edin Puhalo’yu yenerek altın kemere ulaşan Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu Arslan, 53 yaşında dünya rekorunu kırarak bir kez daha dünya şampiyonu olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti. Palandöken Kayak Merkezi’ndeki otelde düzenlenen basın toplantısı. diye ifade etti.

Şampiyonluk yolunda kendisine destek veren herkese şükranlarını dile getiren Arslan, şöyle konuştu:

“Onların desteği olmasaydı başaramazdım. Erzurum benim için o kadar güzel bir kamp merkeziydi ki 34 yıldır ringlerde mücadele ediyorum. İlk dünya şampiyonluğu kemerimi 2007 yılında kazandım. 19 yıl savaştım. Kemeri kaybettikten sonra 15 yıl daha savaştım ve başardım. Daha önce Avusturya dağlarında kamp yapmıştım. Buraya girmeyi planlıyordum ama yakın zamanda buraya geldim. Buradaki fırsatları gördüm. 34 yıllık sporculuğumdaki en iyi kampı burada yaptım. Maalesef 53 yaşındayım. Yoksa burada daha çok kamp yapmak isterim. Ancak eminim çok daha fazla sporcu buraya gelip bundan faydalanabilir ve başarılar elde edebilir. Büyük başarı. Burada 3 bin kişi var. “200 metre yükseklikteki Ejder zirvesine çıktım. Gerçekten zordu ama çok pürüzsüz hissettiriyordu. Tüm kamp boyunca en iyi tesisleri kullandım.”

Arslan, Palandöken Dağı’ndaki oksijen oranının diğer yerlere göre çok daha iyi olduğunun altını çizerek, “İlk dünya şampiyonu olduğumda Avusturya dağlarında antrenman yaptım. Burası bana daha da iyi geldi. Çünkü orası daha da yüksek.” Yüksek irtifada antrenman yaptığımda kırmızı kan hücrelerim artıyor, çoğalıyor ama çoğalabilmesi için en az 3-4 hafta kalmanız gerekiyor. Yüksek irtifalarda oksijen az olduğu için onlarla geçinmeyi öğreniyorsunuz. az oksijen. Kırmızı kan hücrelerim arttığı için oksijen kapasitem arttı. Bu yüzden büyük fayda sağladı. Rakibim benden neredeyse 20 yaş genç. “Gerçi altıncı turda nakavtla kazanmayı başardım. Eğer orada yeterince nefes almasaydım maç tamamen bitebilirdi.” dedi.

Başkan Sekmen: “Kendisini tebrik ediyorum”

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de Yüksek İrtifa Kamp Merkezini sadece futbol branşına yönelik yapmadıklarını kaydetti.

Bu tesisleri futbol, ​​basketbol, ​​voleybol, boks, judo, yüzme, atletizm ve kış sporları başta olmak üzere tüm alanlardan faydalanacak spor takımları için inşa ettiklerini belirten Sekmen, “Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu Arslan Yüksek İrtifa Kampında Merkezi Palandöken Dağı’nda.” “İstanbul’da kamp yaparak bu şampiyonaya hazırlandı. Buradan aldığı güç ve motivasyonla kendini hazırladı. Şampiyonada da yüzümüzü güldürdü ve dünya şampiyonu oldu. Altın kemeri alarak bunu ilan etti. Kendisini tebrik ediyorum.” ” söz konusu.

“Buradan aldığı güç onu başarıya götürdü.”

Yüksek İrtifa Kamp Merkezi’nde en az 21 gün kamp yapan spor takımlarının büyük başarılar elde ettiğini belirten Sekmen, şöyle konuştu:

“Boksörümüz hazırlıklarını burada yaptı. Ayrıca Atatürk Üniversitesi Performans Ölçüm Değerlendirme ve Rehabilitasyon Merkezi’nde gerekli muayenelerini yaptırdı. Sporcumuz yaş itibariyle rakibine göre çok daha yaşlı olmasına rağmen buradan aldığı enerji onu ileri seviyeye taşıdı. Kendisini ülkem ve şehrim adına tebrik ediyorum. “Kamp merkezinin gelecekte ülkemizdeki tüm spor takımlarına, Avrupa ve Körfez ülkelerindeki birçok takıma ev sahipliği yapacağını görüyor ve herkesi buraya davet ediyorum.”

Konuşmaların ardından Türk boksör Arslan altın kemeriyle poz vererek Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen’e imzalı boks eldiveni hediye etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu